نمایش نتایج: از 1 تا 4 از 4

موضوع: حرف زدن کودک و یکی قد نرمال کودک در ا8 ماهگی

1469
 1. بالا | پست 1
  کاربر همیاری

  عنوان کاربر
  کاربر همیاری
  تاریخ عضویت
  January_2013
  شماره عضویت
  4146
  نوشته ها
  37
  سپاس
  0
  0
  دریافت
  0
  آپلودها
  0

  حرف زدن کودک و یکی قد نرمال کودک در ا8 ماهگی

  سلام من پسر 18 ماهه دارم تمام کارها و چیزها را میداند مثلا می گویم برو فلان وسایل را بیار می اورد ولی کمتر حرف میزند گفتنی این کلمه را تکرار کن نمی کند احساس می کنم لج می کند چه را حلی به من می گوید که از لج بازی در اید تا حرف بزند یکی هم قد نرمال کودک در این سن چقدر استممنون

 2. بالا | پست 2
  مشاور همیاری

  عنوان کاربر
  مشاور همیاری
  تاریخ عضویت
  August_2011
  شماره عضویت
  836
  نوشته ها
  377
  سپاس
  76
  82
  نوشته های وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلودها
  0

  RE: حرف زدن کودک و یکی قد نرمال کودک در ا8 ماهگی

  سلام
  به تالار خوش آمدید
  فرزندتون چندتا کلمه را میتونه بگه ؟ باید این نکته را در ابتدا متذکر بشم که بعضی بچه ها دیر تر حرف می زن وبچه ها رو نمیشه توی این موارد با هم مقایسه کرد . هر کدومشون یک زمانی شروع به حرف زدن - راه رفتن و .... میکنند سعی کنید که فرزندتون را فقط با خودش مقایسه کنید نه با کودکان دیگه از طرفی شعر زیاد بگذارید براش و براش داستان بخونید سی دی کارتون دوبله فارسی براش بزارید و سعی کنید که زیاد باهاش حرف بزنید از طرفی اگر میتونید  عروسکهای شخصیتهاش  را بخریدم وبا پسرتون نمایش اجرا کنید  یک مهد خوب  هم میتونه موثر باشه همینطور ژنتیک  هم موثر است باید ببینید شما یا خانواده شوهرتون کدام دیرتر زبان بازکردید   از طرفی در زندگی های امروزه زندگی بچه ها محدود به فضای خونه است در نتیجه رفت و امدها کمتر است و نتیجه ان میشه دیرتر زبان بازکردن بچه از طرفی بعضی بچه ها که دیر زبان باز میکنند یک دفعه شروع میکنند به جمله گفتن پس زیاد جای نگرانی نیست  همچنین سعی کنید که کارتون هایی که میبینه حتما فارسی باشه نه به زبان های دیگه.
  این مطلب را هم نگاه کنید
  http://www.bartarinha.ir/fa/news/222...A7%D8%B1%D8%AF

 3. بالا | پست 3
  کاربر همیاری

  عنوان کاربر
  کاربر همیاری
  تاریخ عضویت
  September_2012
  شماره عضویت
  2741
  نوشته ها
  61
  سپاس
  10
  11
  دریافت
  0
  آپلودها
  0

  RE: حرف زدن کودک و یکی قد نرمال کودک در ا8 ماهگی

  سلام
  شروع به صحبت در کودکان متفاوت است؛
  بطور کلی دختره زودتر از پسرها به صحبت می آیند.
  اینکه کودک کی شروع به صحبت کند، تا حد زیادی زنتیکی می باشد. اگر پدر یا عمو یا ... کودک دیر به حرف آمده باشند، او هم دیر به صحبت می آید.

  شما سعی کنید تمام اشیای پیرامون او را به او یاد بدهید تا هر زمان به حرف افتاد دایره لغات فراروان داشته باشد.

  ========================================

  قد نوزاد به قد تولد بستگی دارد. شما به نمودار رشد کودک مراجعه کنید. با توجه به قد تولد و سن الانش، می توانید به قد نرمال این سنش پی ببرید.

 4. بالا | پست 4
  کاربر همیاری

  عنوان کاربر
  کاربر همیاری
  تاریخ عضویت
  September_2012
  شماره عضویت
  2741
  نوشته ها
  61
  سپاس
  10
  11
  دریافت
  0
  آپلودها
  0

  RE: حرف زدن کودک و یکی قد نرمال کودک در ا8 ماهگی

  اگر شما در مورد گفتار و تکلم کودک خود نگران هستید، در اینجا به چند نکته اشاره شده که با توجه به‌ آنها می ‌توانید در خصوص مشکل داشتن فرزندتان مشکوک شوید:

  باید نسبت به کودکی که به صداها پاسخ نمی ‌دهد یا نمی ‌تواند با در‌ آوردن صدا، منظور خود را برساند، دقیق باشید. بین 12 تا 24 ماهگی اگر در کودکتان موارد زیر را می ‌بینید آن را پشت گوش نینداخته و پیگیر باشید:

  ‌ استفاده نکردن از اشاره و ادا مثل تکان دادن دست در هنگام خداحافظی تا 12 ماهگی.

  -- استفاده از ایماء و اشاره در ارتباطات به جای به کارگیری کلمات تا 18 ماهگی.

  -- داشتن مشکل در تقلید صدا تا 18 ماهگی.

  -- داشتن مشکل در فهم درخواست ‌های کلامی ساده و انجام آنها.

  قبل از 12 ماهگی،‌ کودک باید به صداها هم توجه نشان دهد کودکانی که نسبت به صداها عکس ‌العمل نشان نمی ‌دهند ممکن است دچار مشکلات شنوایی باشند.  اگر کودک بزرگ‌ تر از 2 سال مشکلات زیر را داشت، حتما او را توسط متخصص مورد سنجش و بررسی قرار دهید:

  -- اگر او فقط می‌ تواند کلمات و عکس ‌العمل ‌ها را تقلید کند و خود قادر به تولید کلمات یا اصطلاحات به طور خود آگاهانه نیست.

  -- اگر فقط قادر به بیان صداها و کلمات خاصی که تکرار می ‌شوند می‌ باشد و نمی ‌تواند از گفتار برای ارتباط بیشتر استفاده کند.

  -- نمی ‌تواند دستورات ساده را بفهمد و اجرا کند.

  -- اگر تن صدای نا متعارفی دارد (مثلا صدای خشن و گوشخراش یا صدای تو دماغی دارد)‌.

  -- اگر گفتار کودک نسبت به سنش، قابل فهم نباشد. والدین باید حدود نیمی از گفتار کودک خود را در 2 سالگی متوجه شوند و در 3 سالگی حدود سه چهارم آن را بفهمند. تا 4 سالگی کلام کودک باید تقریبا به طور کامل فهمیده شود حتی به وسیله افرادی که او را نمی ‌شناسند.


  وضعیت شنیداری کودک

  دلایل تاخیر کلامی و زبانی: عوامل زیادی می‌ تواند باعث تاخیر کلامی و زبانی کودک شود. مثلا یکی از آن عوامل،‌ معیوب بودن سیستم تکلم کودک مثل مشکل در زبان یا سقف دهانش است. تا خوردن زیر زبان می‌ تواند حرکت زبان را در تولید کلام، محدود کند.

  بیشتر کودکانی که تاخیر کلامی دارند ممکن است مشکلاتی در مغز داشته باشند به طوری که ارتباط کافی در مغز برای ایجاد و تولید کلام وجود نداشته باشد. این نوع کودکان با مشکل در استفاده از لب ‌ها، زبان و فک برای تولید آوا مواجه هستند.

  مشکلات گفتاری می ‌تواند تنها مشکل حاصله باشد یا شاید با مشکلات دیگری مثل مشکل در بلع هم همراه باشد. تاخیر در گفتار همچنین می ‌تواند نشان دهنده یک تاخیر کلی در همه زمینه ‌های رشد کودک باشد.

  مشکلات شنیداری نیز معمولا به تاخیر در سخن گفتن ارتباط دارد. پس اگر کودکی دچار مشکل گفتاری است حتما باید از نظر شنیداری آزمایش شود. چنین کودکانی احتمالا در فهم، تقلید و گفتار مشکل دارند.

  عفونت گوش،‌ خصوصا عفونت ‌های مزمن می ‌تواند روی قدرت شنیداری تاثیر بگذارد. باید به عفونت ‌های ساده ‌گوش (که می ‌تواند یک تهدید باشد)‌ اهمیت داد اگر چه شاید تاثیری روی گفتار نداشته باشد.


  گفتار درمانی

  اگر خودتان یا پزشک کودکتان در خصوص مشکل ‌دار بودن کودک مشکوک شدید، یک آزمایش و بررسی مقدماتی توسط متخصص گفتار درمانی، بسیار ضروری است.

  متخصص گفتار درمانی، ابتدا به مهارت‌ های کلامی و زبانی کودک توجه کرده و آن را با توجه به جنبه ‌های دیگر رشد کودک بررسی می ‌کند. او تست ‌های استانداردی را انجام می‌ دهد و به دنبال نکته بر جسته ‌ای در خصوص پیشرفت گفتاری و زبانی کودک می ‌گردد. او بررسی می‌کند که کودک چقدر می ‌فهمد، چه می ‌تواند بگوید، آیا کودک سعی در برقراری ارتباط به روش ‌های دیگر مثل اشاره کردن و تکان دادن سر و غیره به جای گفتار دارد، او وضوح کلام کودک را بررسی می‌ کند، وضعیت دهان او (زبان، دهان و سقف آن) و عملکرد بخش‌ های مختلف دهان برای صحبت کردن و حتی غذا خوردن و بلع را مورد بررسی دقیق قرار می ‌دهد.

  اگر او تشخیص داد که کودکتان نیاز به درمان دارد، نقش شما در این زمینه بسیار حیاتی است. او به شما می ‌آموزد که چگونه در خانه با کودک خود تمرین کنید تا مهارت ‌های گفتاری او را بهبود ببخشید.


  اقدامات والدین

  مانند بسیاری چیزهای دیگر، پیشرفت در گفتار نیز مخلوطی از طبیعت و ذات کودک و آموخته‌ ها و تربیت او است. ژنتیک می ‌تواند در این میان موثر باشد و هوش و استعداد کودک در یادگیری گفتار به او کمک کند اما به هر حال محیط اطراف هم بسیار تاثیرگذار است و نحوه تربیت کودک در توانمندی‌ های او نقش مهمی ایفا می ‌کند. وقتی در گفتار، زبان، شنوایی یا در رشد کودک مشکلاتی وجود داشته باشد، مداخله سریع والدین کودک می‌ تواند به او کمک کند. وقتی شما فهم بهتری از دلیل حرف نزدن کودک خود داشته باشید، می ‌توانید راه ‌هایی را برای بهبود رشد گفتاری او یاد بگیرید. در اینجا چند نکته کلی که در این زمینه می‌ توانید در منزل به کار برده و توسط آن به رشد گفتاری فرزندتان کمک کنید، آورده شده است:

  زمان زیادی را به برقراری ارتباط با کودکتان اختصاص دهید حتی در دوران نوزادی او. با او حرف بزنید، برایش شعر بخوانید و او را تشویق کنید تا صداها و اشارات را تقلید کند.

  برای کودک خود کتاب بخوانید. این کار را از 6 ماهگی یا حتی زودتر آغاز کنید. حتما لازم نیست که همه کتاب را برای او بخوانید، کتاب‌ هایی که مناسب سن اوست و دارای تصاویری است که او را تشویق به تماشای آنها می‌ کند تهیه کنید. کم‌ کم سعی کنید به تصاویر اشاره کنید و نام آنها را بیان کرده و او را به این کار تشویق کنید. سپس می ‌توانید به صورت شعر وار برای او کتاب بخوانید.

  از موقعیت ‌های روزانه برای تقویت گفتار کودک استفاده کنید. به عبارت دیگر با او در طی روز صحبت کنید. مثلا اسم میوه ‌ها را در مغازه میوه فروشی به او بگویید، به او توضیح دهید که در حین درست کردن غذا یا تمیز کردن خانه چه می‌ کنید، به اشیاء منزل اشاره کنید و در حین رانندگی نظر او را به صداهای اطراف خود جلب کنید. از او سوالاتی بپرسید و پاسخ‌ های او را تصدیق کنید (حتی اگر فهم آنها سخت باشد.) منظور خود را به صورت ساده بیان کنید اما هرگز از �کلام بچگانه� استفاده نکنید و سعی نداشته باشید تا با لحن یک کودک صحبت کنید. هر چه زودتر به مشکلات گفتاری کودک خود پی ببرید، بهتر می‌توانید او را درمان کنید. شما در قبال فرزند خود مسوول هستید. با کمک گرفتن بموقع از متخصص و وقت گذاشتن، کودک شما در آینده قادر به برقراری ارتباط مناسب با شما و دنیای اطراف خواهد بود.

کاربران دعوت شده

© تمامی حقوق برای همیاری ایران محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد