• هميشه اهدافمان را به واضح‌ترين شكل ممكن تعريف كنيم.
  از مهم‌ترين ويژگی‌های افراد موفق، يكی توانايی‌شان در تعيين هدف، و ديگری نوشتن اهداف‌شان است. با نوشتن، اهداف، هميشه پيش رويمان هستند (و امكان فرار از آن‌ها كمتر می‌شود).
  پس، هدف‌مان را به روشنی كامل تعريف و سعی می‌كنيم تصويری از آن در ذهن‌مان بسازيم، چون، بدون هدف بودن، باعث بی‌انگيزگی و تنبلی در زندگی كاری و شخصی می‌شود.
 • طرز استفاده‌مان از زمان را تحلیل کنیم.
  یحتمل تا به حال اتفاق افتاده که وقتمان را برای کاری صرف کنیم که در ظاهر خیلی مهم به نظر می‌آید، اما اهمیت زیادی در پیشرفت‌مان ندارد. اگر دائم از خودمان بپرسیم "بهترین استفاده از وقتم در حال حاضر چیست؟"، آن‌وقت روی مهم‌ترین‌ها تمرکز خواهیم کرد و انجام کارهائی را که در ظاهر مهم هستند (و یا انجامشان مطبوع) اما ما را به اهداف‌مان نمی‌رسانند یا از آن‌ها دور می‌سازند، متوقف می‌کنیم.
 • برنامه داشته باشیم.
  آیا برای رسیدن به هدف‌‌مان برنامه هم داریم؟ اغلب ما هدف داریم، اما برای رسیدن به آن هیچ برنامه‌ای نداریم الا کار، کار، کار و دیگر هیچ! برنامهِ سالانه‌مان را روز-به-روز مرور کنیم و وقتی به اهداف‌مان رسیدیم کنارش بگذاریم. افراد موفق مدام برای خودشان لیست تهیه می‌کنند، این کار، قادرشان می‌سازد که همیشه اولویت‌هایشان را بشناسند و دستشان برای تغییر باز باشد .
 • تجزیه و تحلیل اقدامات اصلاحی
  مشکلات همیشه اتفاق می‌افتند، ارزش یک برنامهِ مناسب، در شناسائی سریع و ارائهِ راه حل برای آن‌هاست. یک مدیریتِ‌ زمان خوب، قادرمان می‌سازد که پیشرفت به سمت هدف را اندازه‌گیری کنیم، چون
  "هر چیزی را که بتوانیم اندازه‌گیری کنیم، می‌توانیم کنترل کنیم".
 •  

توضیح:
مدیریت زمان بحث عجیب‌وغریب و سختی نیست، اما تا وقتی که برنامهِ روزانه‌مان را بر اساس یک برنامهِ منظم تدوین نکنیم، به اهداف‌مان دست پیدا نمی‌کنیم. پس، اگر برنامه‌ای تنظیم و اجرا می‌کنیم و نتیجه نمی‌گیریم، فورا مایوس نشویم که "من که یک‌بار این کار رو کردم، پس چرا نشد"!    سوال خیلیها بعد از انجام این تمرینات و علت آن که کاملا واضح است!!!!!!!


منبع: وبلاگ