فقط آنانی که خیانت همسر را لمس کرده اند می دانند که آمدن یک رقیب به زندگی زناشویی چه طعمی دارد.


وقتی دو نفر پیمان عشق می بندند و قسم می خورند که روحشان یکی شود ولی در میانه راه یکی پیمان فراموش می کند و با پشت پا زدن به همه قول و قرارها راهش را از همسرش جدا می کند، طوفانی عاطفی شروع می شود که نتیجه اش جز فروپاشی بنیان زندگی نیست.

بی وفایی، زن و مرد نمی شناسد و آن کس که بی اعتقادتر به محبت است در بی وفایی پیشی می گیرد و قلبش را که قرار بود فقط برای یک نفر باشد به همه مشتریان عرضه می کند.

اگر همسر خیانتکار، موذیانه رفتار کند و طرف مقابلش نیز به خاطر اعتماد زیاد از خیانتش بویی نبرد، تا مدت ها می توان رابطه خائنانه را ادامه داد ولی اگر در میانه راه دست ها رو شود، اتفاقاتی گاه سخت تر از تقاضای طلاق و از هم پاشیده شدن خانواده رخ می دهد.

بله! پایان یک رابطه همیشه عذاب آور است، اما حقیقت این است: برخی رابطه ها به دلیل عدم روراستی طرفین، خود به خود از بین رفته است!

اگر کسی شما را فریب دهد و خیانت کند، به دلیل بی اعتمادی بوجود آمده، شما برآن می شوید تا به این رابطه پایان دهید و بهتر است که این کار را زودتر انجام دهید. اتمام یک رابطه بسیار سخت است ولی خوب در غیر این صورت، روز به روز صدمات روحی عمیق تری از جانب طرف مقابلتان بر شما وارد می شود که مسلما" سخت تر از تحمل جدایی است.

در صورت تصمیم به جدایی، باید تمام مراحل آن را در نظر بگیرید. آیا می توانید او را ببخشید، حتی اگر دیگر توان با او ماندن را در خود نمی بینید؟ آیا می توانید به این رابطه، بار دیگر قوت ببخشید و ادامه دهید؟ ... و بعد از بررسی سوالاتی چون موارد ذکر شده، در نهایت بهترین راه را انتخاب کنید.

همواره در طی مراحل تصمیم گیری و احیانا" جدایی، موارد زیر را مد نظر داشته باشید:


خود را سرزنش نکنید

بیشتر وقتها، نفر مقابل شما سعی دارد که شما را هم به نوعی در ارتکاب خیانتش، مقصر بداند. به هر حال شاید شما هم کمی سهل انگاری کرده باشید، ولی باز هم هیچ عذری برای خیانت او قابل قبول نیست. به هر صورت وی باید عواقب افکار و اعمال فریبکارانه خود را بپذیرد.

حتی اگر بهترین همراه نبودید و یا او از بودن با شما لذتی نمی برد، باز هم تقصیر شما نیست. وی می توانست بدون خودخواهی، سعی کند با طرح و بررسی مشکلاتش با شما، مسیر را برای ادامه هموار تر کند؛ نه اینکه نفر مقابل خود را فریب دهد.


سعی کنید ببخشید

در مرحله اول، سعی کنید که وی را ببخشید. نه برای او، بلکه برای خودتان. البته که این بخشش رنجش شما را نمی کاهد و به معنای فراموش کردن کاری که او کرده و صدمات روحی که بر شما وارد شده است نیست، همچینن این عفو و ببخشش به این معنی نیست که افکار و احساسات خود را تحت قوانین و کنترل وی قرار داده اید، بلکه تنها دلیل این است که شما را در وضعیت بهتری قرار می دهد و دیگر بیش از این خود را با افکار و احساسات منفی، بخاطر وی در عذاب نمی گذارید.

برای تصمیم به جدایی عجله نکنید

اگر همسرتان پشیمان شد و شما هم هنوز به او علاقه مندید، می توانید فرصت دوباره به وی بدهید اما در صورتی که به این نتیجه رسیدید که او فرد هوس بازی است و تعهد در زندگی زناشویی برایش مفهومی ندارد، برای جدایی رسمی اقدام کنید.

اتمام و فراموشی یک رابطه زمان می گیرد

بعد از جدایی، مدت زمانی را تنها با خود بگذرانید و اجازه دهید تا بتوانید مشکلات و اثرات منفی به جای مانده از رابطه را از ذهن خود کمرنگ و به تدریج پاک کنید. به صحبتهای اطرافیان که خیلی زود شما را برای بازگشت دوباره، تحریک می کنند، توجهی نکنید.

در طول این مدت اگر واقعا" در هم شکستید و نمی توانید بر احساسات خود غلبه کنید، بهتر است با یک دوست مطمئن، اعضای خانواده، یک روحانی و یا مشاور صحبت و مشورت کنید. این شما نیستید که باید با خود کنار بیاید. شما که مقصر نبوده اید و نباید شرمسار باشید. همواره به اطرافیان نزدیک خود که شما را دوست دارند و اهمیت می دهند، اطمینان کنید و اجازه دهید شما را یاری دهند.
مشاوره خانواده