[size=11px]چطور در مورد همسر آینده تحقیق کنیم[/size]امروزه با پيچيده شدن روابط، تغيير الگوهاي آشنايي و ازدواج، زياد شدن مهاجرت و حتي بالا رفتن مشکلات زمينه‌اي مثل اعتياد يا بيماري‌هاي عصبي، بايد در امر ازدواج تحقيق بيشتري کرد. در واقع همان قدر که احتمال ازدواج ناموفق بالا رفته، ضرورت تحقيق و دقت و شناخت هم بيشتر شده است. به گزارش "تبيان"،در ازدواج دو نوع تحقيق وجود دارد؛ تحقيق اوليه و تحقيق اصلي. تحقيق اوليه مختصر است و قبل از خواستگاري انجام مي‌شود و در آن مسئله همتايي خانواده‌ها از نظر اجتماعي، فرهنگي و ديني مد نظر قرار مي گيرد. سؤالات اوليه درباره سن، تحصيلات، خدمت نظام وظيفه، شهر محل زندگي و... در همان تماس تلفني براي قرار خواستگاري پرسيده مي‌شود. اما تحقيق اصلي پس از خواستگاري و جلسات گفت وگوي پسر و دختر و با هدف رفع ابهامات انجام مي‌شود. در شماره هاي قبل نکاتي در باره گفت و گوي طرفين ازدواج عنوان کرديم، در اين شماره نيز به نکات ظريفي اشاره مي کنيم که مي تواند شما را در امر تحقيق ياري کند:


از کي چي بپرسيم؟! 

مسلم است؛ از خواستگار! اما اين که چه چيزهايي را درباره خواستگار بايد بدانيد، نکته مهمي است که خيلي‌ها ساده از کنار آن مي‌گذرند. با اين توجيه که: شناخت کامل زير يک سقف به دست مي‌آيد. اما واقعيت اين است که بخش مهمي از شناخت با همين پرس و جوها حاصل مي شود. شما درباره اين ويژگي‌ها بايد از اطرافيان عروس خانم يا آقاي داماد پرس و جو کنيد: الف) خانواده، ب)رفتار فردي و اجتماعي، ج)دوستان، د) مسئوليت‌پذيري ه)رعايت حقوق ديگران، و)اعتقادات مذهبي، ز)توانايي‌هاي او. 

سوالاتتان هم بايد حول و حوش اين موضوعات باشد: 

صفت بارز اخلاقي او چيست؟ تا به حال عصباني شدنش را ديده‌ايد؟در چه مواردي عصباني مي شود و اين جور وقت‌ها چطور رفتار مي‌کند؟ رفتار اجتماعي او را چطور مي‌بينيد؟ روابطش با دوستان و خانواده چطور است؟ کدام صفات اخلاقي را در او بيشتر مي‌بينيد؟ با چه افرادي (چه تيپ شخصيتي) رفت‌وآمد مي‌کند؟ اجتماعي است يا منزوي؟ تا چه حد به خانواده و دوستان خود وفادار است؟ چقدر به قولي که مي‌دهد پايبند است؟ تلاش او براي کسب روزي حلال چگونه است؟ و... 

1- تحقيق از آشنايان :بستگان شخص‌ از روحيات‌، اخلاق و کردار او باخبرند. مي‌توان درباره فرد مورد نظر از آن‌ها تحقيق کرد. البته اين به تنهايي کافي نيست چون ممکن است خويشاوندان‌، مصلحت‌انديشي و واقعيت را کتمان کنند. 

2- تحقيق از دوستان :دوستان نزديک فرد منابع خوبي براي تحقيق هستند. 

دوستي محصول هم رنگي و تفاهم است و معمولاً افراد درستکار با افراد ناشايست و بي‌بندوبار دوست نمي‌شوند. در واقع ويژگي هاي شخصيتي دوستان فرد تا حدي منعکس‌کننده روحيات او است. 

3- تحقيق از محل کار يا تحصيل :همکاران فرد ممکن است مطالبي درباره شخص مورد نظر بدانند که حتي خويشان و دوستان نزديک او ندانند. اين روش تحقيق از دو روش پيش بهتر نيست اما کامل کننده آن‌هاست. از اين طريق ما در باره فرد در زمينه‌هايي مانند: نحوه برخورد با ارباب رجوع، نحوه مراوده با همکاران، همکاري و سازش با ديگران و پايبندي به اعتقادات ديني شناخت پيدا مي کنيم. 

4- تحقيق از همسايه‌ها :اين رايج‌ترين روشي است که افراد در تحقيقات خواستگاري از آن بهره مي برند. با تحقيق در محل کار و تحصيل مي‌توان به شناختي از فرد و روحيات او دست يافت، اما با تحقيق در محل زندگي او، امکان شناخت خانواده هم ميسر مي‌شود. البته مشروط بر آنکه مدتي از زمان سکونت آن‌ها در آن محل گذشته باشد تا همسايگان به شناختي هرچند نسبي از آن خانواده رسيده باشند.

از همسايگان در باره اخلاق در خانه، سابقه دعوا و يا رفتار بد در محله پرس‌وجو کنيد اما مواظب باشيد که جزئيات خواستگاري و ارتباط با آن‌ها را بر ملا نکنيد؛ چون ممکن است بعضي از همسايه‌ها بعداً مزاحمت ايجاد کنند. 

5- تحقيق از معرف :در باره ازدواج‌هايي با حضور يک معرف، اگر فردي که دختر و پسر را به هم معرفي مي‌کند، نسبت به اهميت کار خود آگاه باشد و آن را با شناخت کافي نسبت به روحيات دو طرف انجام دهد، منبع خوبي براي تحقيق خواهد بود. 


چند نکته مهم در تحقيقات 
قرار نيست نظرتان در تحقيقات هم‌جهت با شخص منبع تحقيق باشد. شما براي کشف حقيقت آمده‌ايد نه براي ايجاد ارتباط و تفاهم، هرچند ارتباط مناسب و حسن‌تفاهم، مي‌تواند به طرف مقابل اطمينان دهد و نکات مهمي را بيان کند .

سعي کنيد با همکار او قرار ملاقاتي بگذاريد و از دوستان او در باره خصوصيات روحي‌اش سؤال کنيد. 

از مسافرت‌ها و جاهايي که با هم رفته‌اند و از علايق او بپرسيد. همچنين از موقعيت آن‌ها و اين که به چه صفت و عنواني مشهورند، چقدر با همسايگان ارتباط دارند و اين که چه چيزهايي بيشتر برايشان مهم است. 

تغيير و تحول در زندگي فرد نشانه‌هايي از حالات و روحيات اوست. در تحقيق به اين مسئله توجه کنيد. 

کسي که براي تحقيق مي‌رود، مي‌تواند با موضوع ديگري غير از ازدواج سؤالاتي بپرسد. سپس موضوعات را به طور مستقيم بيان کند. 

در باره موضوعاتي که برايتان اهميت بيشتري دارد به محقق تأکيد کنيد و از او بخواهيد اهميت موضوع را بروز ندهد. 

اگر هنگام گفت وگو با افراد مختلف به تناقضي رسيديد، تحقيق در آن زمينه را با دقت بيشتر و به دور از حساسيت ادامه دهيد.
 خدا گر زحکمت ببندد دری           ز رحمت گشاید در دیگری