ممکن است تا به حال هزار و یک مقاله و مطلب درباره مقایسه ازدواج‌های سنتی و مدرن خوانده باشید اما هنوز به نتیجه درستی درباره برتری یکی بر دیگری نرسیده باشید! بنابراین ممکن است نتوان به سادگی درباره معایب و مزایای هر کدام نظر داد و ابراز عقیده کرد. آقای کرمی استاد دانشگاه پیرامون این موضوع به بحث و گفت‌وگو نشسته است؛

-از آن‌جایی که در ازدواج مدرن دختر و پسر نقش پررنگ‌تری دارند، آیا مسئولیت ناموفق بودن آن ازدواج در آینده از شانه‌ خانواده برداشته می‌شود؟

مسئوليت و عواقب يك ازدواج ناموفق بيش از هركسي به دختر و پسر برمي‌گردد ولي نمي‌توان گفت كه در ازدواج‌هاي مدرن مسئوليت فقط بر عهده دختر و پسر است و خانواده‌ها هيچ مسئوليتي در قبال چنين ازدواجي ندارند بايد بدانيم كه عواقب يك ازدواج چه موفق و چه ناموفق بر زندگي خانواده‌ها نيز تاثيرگذار است.

-ازدواج مدرن چه معایبی دارد؟
براساس تجربيات و شواهد گاهي دختر و پسري كه تصميم به ازدواج با هم مي‌گيرند آن‌قدر درگير عواطف و احساسات غيرمنطقي مي‌شوند كه بسياري از ملاك‌ها و معيارهاي اصلي را ناديده مي‌گيرند و گاهي فقط به اين موضوع مي‌پندارند كه چطور لباس عروسي و دامادي را بر تن كنند حال آنكه ممكن است خانواده‌ و فرهنگ‌هاي متفاوتي داشته باشند. البته بايد به اين موضوع اذعان كنيم كه گاهي خانواده‌ها جوانان را با مسائل بي‌اهميتي چون تجملات درگير مي‌كنند كه اين موضوع نيز نامطلوب است و بايد خانواده‌ها در مورد چنين مسائلي هوشيار و آگاه باشند.

- نقش خانواده‌ها را در چنین ازدواج‌هایی چگونه تحلیل می‌کنید؟
البته ما شيوه‌هاي نادرستي كه دختر و پسر در آن ناديده گرفته مي‌شوند را نيز رد مي‌كنيم، بايد اولين و آخرين تصميم‌گيرنده در ازدواج و انتخاب دختر و پسر باشند اما خانواده‌ها نيز نقش راهنما و حامي را براي آنها ايفا كنند.

-از نظر شما بهترین شیوه برای انتخاب همسر کدام است؟
اگر خانواده‌ها شرايطي را فراهم كنند كه طي آن زمان كافي در اختيار دختر و پسر قرار داده شود تا بتوانند در محيط امن خانواده، از يكديگر شناخت حاصل كنند و البته به طور همزمان خانواده‌ها نيز از فرهنگ‌ها، عقايد و آداب و رسوم يكديگر شناخت به دست بياورند نتيجه حاصل بسيار مطلوب‌تر از حالتي است كه در آن طرفين از سنت يا مدرنيته به صورت محض بهره مي‌برند. در شيوه تلفيقي احتمال موفقيت بسيار بيش‌تر است زيرا تصميمي عاقلانه، دقيق و منطقي گرفته شده است.

-نقش خانواده و جوان در شیوه تلفیقی چگونه خواهد بود؟
در شيوه تلفيقي خانواده‌ها مثل يك راهنما نه تصميم‌گيرنده جوان را طوري راهنمايي مي‌كنند كه او را از يك ازدواج اشتباه و خطاي جبران‌ناشدني مي‌رهانند و يا او را به سمت يك ازدواج موفق سوق مي‌دهند. بايد بدانيم گاه جوان‌ها چيزي را ملاك ازدواج قرار مي‌دهند كه فاقد ‌اهميت است و يا از موردي غافل می‌شوند كه جزء ستون‌هاي اين بناي مهم است. در شيوه تلفيقي خانواده فقط و فقط به صورت يك راهنما، اين موارد را به جوان خود گوشزد مي‌كند. اين راهنمايي خانواده‌ها به ازدواج موفق جوان كمك شاياني خواهد كرد و مورد تاييد همگان است.
 
نعیمه بخشی
منبع: