[size=Small]چگونه خلاق باشیم؟[/size]

آیا خلاقیت امری اکتسابی است؟ این سوالی است که جواب آن فراتر از یک بله یا خیر ساده است. خلاقیت مستقیما به دست نمی‌آید، ولی اغلب می‌توانید شرایط زندگی را طوری فراهم کنید که موقعیت برای خلاقیت حقیقی ایجاد شود. خلاقیت مانند رعد و برق لحظه‌ای نیست بلکه مانند نیرویی است که در درون افرادی که شرایط موفقیت را فراهم می‌کنند، غلیان و جوشش می‌کند.

گامهای اساسی برای خلاق بودن
-ابزار خود را تنها محدود به مایحتاج خود کنید
هرچه ابزار و ادوات خود را محدودتر کنید، خلاقتر خواهید شد. داشتن تعداد محدودی ابزار مورد نیاز، مجبورتان می‌کند خلاق شوید. این کار واقعا شما را به چالش کشیده و باعث می‌شود به همان امکانات محدود عادت کنید و با آنها کاری را انجام دهید که دیگران با تجهیزات بیشتر انجام می‌دهند. مثلا اگر شما نقاش هستید، خودتان را به رنگهای اصلی و اگر طراح هستید، خودتان را تنها به مداد طراحی محدود کنید. اگر فیلم‌ساز هستید، از فیلم‌های سیاه و سفید شروع کنید. فکر نکنید همیشه خلاقیت به معنی استفاده از گزینه‌های مختلف است. فراموش نکنید این خود خلاقیت است که گزینه‌های مختلف را برای شما بوجود خواهد آورد.

-به نظرات دیگران توجه نکنید
راه خود را ادامه دهید. مشکل نظر پرسیدن از دیگران این است که نتیجه مورد دلخواه آنها ناخودآگاه به شما القاء و تلقین می‌شود. دیگران ناخواسته شما را به سمت دیدگاه‌ها و اهداف خود راهنمایی می‌کنند نه آنچه مورد نظر خودتان است. مشورت گرفتن در خیلی از مواقع به خودی خود خوب است. اما شاید در بعضی مواقع خلاقیت را از بین ببرد و این مسئله با کار کردن با دیگران تفاوت دارد. اگر می‌خواهید راه حقیقی خلاقیت را دریابید، به نظرات دیگران توجه چندانی نکنید. هنگامی که کار خلاقانه‌تان را به هر صورت که باب میلتان بود انجام دادید، آن‌گاه می‌توانید به نظرات دیگران هم توجه کنید. فقط نگذارید در حین انجام کار خلاقانه، انتقاد آنها در فعالیت شما خللی به وجود آورد. همیشه یادتان باشد اغلب مردم با ایده‌ها و افکار جدید مخالفت می‌کنند. چون ایده‌های جدید به منزله تغییر و تحول است و بیشتر افراد ثبات را دوست دارند.

-از یکنواختی فاصله بگیرید.
اگر هراز‌گاهی از عادات یکنواخت خود فاصله بگیرید، خود را در مسیر خلاقیت قرار داده‌اید. اغلب افرادی که دچار یکنواختی شده‌اند، دیگر نمی‌توانند از خلاقیت خود بهره ببرند. مثل یک انسان بالغ فکر کرده و مانند یک کودک عمل کنید. بزرگسالان در راه خلاقیت با موانع زیادی مواجه می‌شوند: بایدها و نبایدهای زیاد و چگونگی برخورد با آنها. این قوانین بی‌دلیل وضع نشده‌اند ولی باعث سرکوبی خلاقیت می‌شوند. کودکان چون با این قوانین سر و کار ندارند و دائما در حال کشف چیزهای تازه هستند، خلاقیت زیادی دارند. بنابراین زیاد خود را به قوانین محدود نکنید ولی مراقب باشید از خط قرمزها عبور نکنید.

-از گرایشات بپرهیزید
اگر حقیقتا می‌خواهید خلاق باشید، باید از گرایشات بپرهیزید. گرایشات قطب مقابل خلاقیت هستند. در خیلی از زمینه‌های هنر به خصوص موسیقی، تعداد زیادی از هنرمندان از فرم‌ها و سبکهای موجود پیروی نمی‌کنند. اگر می‌خواهید چیزی نوین و منحصر خلق کنید، باید گرایشات را کنار بگذارید.

-هر‌از‌گاهی با خود خلوت کنید
سعی کنید زمانی را تنها با خود بگذرانید. نه به این معنی که از جامعه و مردم گریزان باشید بلکه برای کسب تمرکز و خلاقیت لازم. سعی کنید این زمان یا قبل از خواب و یا بعد از بیدار شدنتان باشد. خیلی از هنرمندان بسیاری از آثار هنری خود را درست بعد از خواب خلق کرده‌اند.

مترجم: ایمان میرمرتضوی
http://www.wikihow.com/Be-Creative


منبع: