با خودمان خلوت کنیم

 چه فایده دارد در سال نو، همه چیز دگرگون شود و ما همچنان همان که هستیم باقی بمانیم و تلاشی برای تغییر خودمان نکنیم؟ مگر نه این که همه ما برای تغییر ویژگی های ناخوشایندمان منتظر فرصتی هستیم، چه فرصتی بهتر از آمدن بهار؟

به درخت ها نگاه کنید! آنها در گذر از اسفند به فروردین، به مرور زمان جوانه می زنند و سبزشدن برگ های نورس شان حتی تا تابستان ادامه دارد و هیچ درختی نیست که ناگهان به بار بنشیند و سرسبز شود.
ما هم مثل درخت ها هستیم و انقلاب درونیمان معمولا ناگهانی نیست و همان طور که خصوصیات بدمان را بمرور کسب کرده ایم، برای اصلاح شان هم به زمان نیاز داریم و طبیعی است که نمی توانیم ناگهان به انسانی بی نقص تبدیل شویم، اما به هر حال همین که تصمیم بگیریم تغییر کنیم، یعنی نیمی از راه را برای خانه تکانی درونمان طی کرده ایم. مهم این است که دقیقا از همین لحظه تصمیم بگیریم همراه با طبیعت، در بهار، دگرگون شویم.

 هر چیزی در جای خودش

برخی از ما حتی از داشتن این مشکل بی خبریم. نمی دانیم چرا هر بار می خواهیم چیزی را پیدا کنیم باید مدت ها دنبالش بگردیم. نمی دانیم چرا اغلب، وقتی دنبال چیزی می گردیم خشمگین می شویم.
نمی دانیم چرا فکرهایمان پراکنده و به هم ریخته است​ و...یک سر رشته همه این مشکلات، به بی نظمی می رسد. نظم یعنی قرار دادن هر چیز در جای خودش و از همین تعریف ساده می شود راه حل رفع مشکل بی نظمی را پیدا کرد.
اگر خودتان را ملزم کنید هر چیز را در جای خودش قرار دهید، مساله بی نظمی تان هم حل می شود و مطمئن باشید در یک محیط مرتب که در آن احساس آرامش می کنید، فرآیند فکرکردن تسهیل می شود؛ می توانید تمرکز کنید و بنابراین آسان تر و سریع تر به نتیجه می رسید.قرار دادن اشیا در جای خودشان کار سختی نیست، اما چرا خیلی ها نمی توانند این کار را انجام بدهند؟ علت اول شاید این باشد که خیلی ها به این کار عادت نکرده اند. این مشکل باگذشتن زمان و با تکرار قرار دادن اشیا در جای خودشان حل می شود، اما علت دوم این است که برخی اشیا در جای واقعی شان قرار ندارند یعنی ما آنها را در جایی قرار داده ایم که برداشتن و سر جای اول گذاشتن شان دشوار است. برای نمونه کتابی پر مصرف را پشت گلدانی چینی گذاشته ایم. طبیعتا هر بار که می خواهیم کتاب را برداریم باید مراقب باشیم​ به گلدان تلنگر نزنیم و به همین علت در ناخودآگاه مان حاضر نیستیم برای آن که کتاب را سر جایش بگذاریم، خطر کنیم و ترجیح می دهیم آن را جایی رها کنیم. با این حساب می شود نتیجه گرفت که یکی از راه های منظم شدن بازنگری جای اشیاء در محل کار و زندگی مان است.

 پادزهری برای خشم و خشونت

خشونت یکی از راه های ابراز خشم است. پس برای آن که خشونت تان را کنترل کنید باید یاد بگیرید راه هایی برای مهار خشم تان پیدا کنید.
بهترین راه برای کنترل خشم این است که دائم به خودتان یادآوری کنید در حالت عصبانیت نه چیزی بگویید، نه تصمیمی بگیرید و نه واکنشی نشان دهید.
یکی از بهترین راهکارها برای مهار عصبانیت این است که سکوت کنید و محیط را تا زمانی که به آرامش نرسیده اید ترک کنید تا خشم تان به خشونت تبدیل نشود.اگر امکان ترک محیط را ندارید، می توانید خودتان را با کاری بی خطر سرگرم کنید؛ برای مثال وقتی بشدت خشمگینید، سعی کنید با تکه ای گل رس، چیزی بسازید یا مشغول باغبانی یا خیاطی یا آشپزی شوید.

حواس تان هست که گفتیم باید خودتان را با کاری «بی خطر» سرگرم کنید؟ حتما حدس می زنید که منظورمان از آن کار، رانندگی نیست! یادتان باشد رانندگان خشمگین، جان خودشان و دیگران را به خطر می اندازند و شرم آور است کسی بگوید «وقتی عصبانی هستم رانندگی می کنم تا آرام شوم!»
نوشیدن آب سرد، دوش آب سرد گرفتن، تعریف کردن علت واقعی خشم تان برای فردی مطمئن و قابل اعتماد نیز از جمله راه های کنترل خشم است.
همچنین یکی از راه های تضمینی برای مهار عصبانیت این است که جریان عصبانی شدن تان را روی کاغذی با جزئیات بنویسید، سپس آن را بارها ​ در طول روز مرور کنید. در دفعات اول، هر بار با خواندن ماجرایی که باعث از کوره در رفتن تان شده است، خشمگین می شوید، اما پس از ۲۰ ـ ۱۵ بار خواندن جریان حساسیت تان را به آن از دست می دهید و آرامش تان را به دست می آورید.نوشتن، یکی از کارسازترین راه ها برای رفع کینه هم محسوب می شود یعنی وقتی از کسی دلخوری دارید، می توانید ماجرا را روی کاغذ بنویسید و آنقدر آن را مرور کنید که با گذشت زمان، حساسیت تان به آن را از دست بدهید.

غم را خط بزنید

افسردگی، این روزها در دنیا یک ناهنجاری روانی همه گیر شده است؛ به طوری که داروهای ضداضطراب و افسردگی جزو پرمصرف ترین داروهای دنیا هستند و در کشور ما نیز این نوع داروها بیشتر از داروهای دیگر مصرف می شو​د.
افسردگی یک ناهنجاری روانی است که در مراحل اولیه اش می توان آن را کنترل کرد تا حاد نشود. نخستین گام در درمان این ناهنجاری روانی پیدا کردن علت واقعی افسردگی و سعی در رفع آن است.البته همه علت ها رفع کردنی نیستند، برای مثال کسی که به علت تغییر فصل یا از دست دادن عزیزش افسرده شده است، نمی تواند برای حل مشکلش، علت را رفع کند، اما می تواند در برابر آن، مقاوم شود و سطح افسردگی اش را پایین بیاورد. 
بهترین راه برای کنترل افسردگی، تغییر سبک زندگی است؛ قرار نیست این تغییراز اتفاق های بزرگ و مهم آغاز شود و مطمئن باشید با ایجاد تغییرات کوچکی در زندگی نیز می توانید نتایج خوبی به دست آورید؛ برای مثال چه اشکالی دارد مدتی رژیم غذایی تان را دستکاری کنید و غذاهایی بخورید که پیشتر امتحان شان نکرده بودید یا مسیر رفت و آمدتان را تغییر بدهید یا مدل موها و دکور خانه را عوض کنید.
 به یاد داشته باشید افسرده ها همیشه اوقاتی برای غرق شدن در اندوه پیدا می کنند، بنابر این برای هر روز، برنامه ریزی کنید؛ به طوری که هیچ جای خالی در شبانه روز برایتان باقی نماند و فرصتی برای اندوهگین شدن پیدا نکنید. در این برنامه ریزی، حتما باید بخشی را به برنامه های شاد و مفرح اختصاص دهید. برنامه های شاد لزوما هزینه بر نیستند مثل گشت و گذار در بوستان، قدم زدن در خیابان های شلوغ و تماشای مردم، شرکت در کنسرت موسیقی و حتی تماشای فیلم های خنده دار که این روزها حتی در خواربارفروشی ها هم می شود سی دی هایشان را پیدا کرد. 
برای جلوگیری از بدترشدن حالتان باید مراقب باشید افسرده های دیگر را دور خودتان جمع نکنید. دوستان ما، معمولا علایقی مشترک با ما دارند و به همین علت، افسرده ها هم معمولا دوستانی افسرده دارند که هر وقت کنار هم قرار می گیرند حال یکدیگر را بدتر می کنند. اگر می خواهید افسردگی تان را کنترل کنید، دوستان افسرده را کنار بگذارید و خودتان را در جمع های شاد جا بدهید. به این ترتیب ناچار می شوید تظاهر به شادبودن کنید و همین تظاهر، تا حدی روحیه تان را تغییر خواهد داد.


دلارام اسفندیاری  . سایت آفتاب